page hit counter
Monday , December 18 2017
Breaking News
Home / සුව අරණ / Ayurvedic / ගැස්ට්‍රයිටිස් රෝගය අනිවාර්යයෙන් සුව කරන සාර්ථකම බෙහෙත

ගැස්ට්‍රයිටිස් රෝගය අනිවාර්යයෙන් සුව කරන සාර්ථකම බෙහෙත

ලෙඩ රෝග අතරින් අද සමාජයේ බොහො දෙනකුට තියන ලොකුම පුරස්ණයක් තමයි අම්ලපිත්ත රෝගය. එහෙමත් නැතිනම් අපි කවුරුත් දන්නා පරිදි ගැස්ට‍්‍රයිටිස් කියන්නේත්‍ව මේ සදහා ඉතාමත්ම ගුණදෙන ඒ වගේම ඔබට පහසුවෙන්ම සාදාගත හැකි ඖෂදයක් තමයි දියබත. දියබත කියන්නේ පාරම්පාරික ගැමි දිවිය එක්ක ඉතා අනාදිමත් කාලයක ඉඳලා බැඳිලා තියන කෑමක්. තදින්ම ගැස්ට‍්‍රයිටිස් තියන කෙනෙක් දවස් 7ක් දියබත් කෑවොත් අනිවාර්යෙන්ම සුවවෙනවා. අත්දුටුවයි -සත්තයි

-දියබතේ ගුණ
කටතොල් පැලෙන අයට ඉතාමත් ගුණදායක ඔසුවකි,ගැස්ට‍්‍රයිටීස් නම් අම්ල පිත්තයට ඉතාමත් ගුණදායකයි,ශරීරයේ ඇතිවන දැවිලි ගතිය පහ වීමට,මෙය ඉතාමත් පෝෂ්‍යදායක ඔසුවක් වැනි ආහාරයක් නිසා යෙ◌වන වයසේ සිටින දරුවන්ට වඩාත් ගුණදායකයි,බඬේ තුවාල ඇති අයට ඉතා ප‍්‍රත්‍යක්ෂ ඔසුවකි.

-දියබතට අවශ්‍ය වට්ටෝරුව
රාත‍්‍රියේ උයා ඉතිරි උන බත් ටිකක් (කැකුළු සහල් නම් වඩාත් හොදයි),ලියාගත් රතු ළුුණු ගෙඩි 5 – 6 ක්,අමුමිරිස් කරල් 3 – 4 ක් පමණ,පොල් බෑයක කිරි,දෙහි බෑවක ඇඹුල්,ලූණු ස්වල්පයක්,උම්බලකඩ 20 ට පමණ

-සකස් කරන අන්දම
පෙරදින රාත‍්‍රී ආහාරය සඳහා මැටි හැලියක පිසූ බත් ප‍්‍රමාණයකට බත් ටික වැසෙන ප‍්‍රමාණයට වතුර දමා නෑබිලියකින් වසා රැය පහන් වනතෙක් තැබිය යුතුයි. (වෙනත් භාජනයක වුවත් කම් නැත. නමුත් හැකි හැම විටම මැටි භාජන පාවිච්චි කරන්න)පසුදා උදෑසනින්ම අවදිවෙලා දිය බත මෙන්න මෙහෙම හදන්න කපා ගත්ත රතුළුණු, අමු මිරිස් ටික අර වතුර දාපු බත් එකට දාන්න.එකේ තියන වතුර ඉවත් කරන්න එපා දැන් මේකට අවශ්‍ය තරම් ලූණු දමන්න. බත් එකටත් ලූණු දාලනම් උයලා තියෙන්නේ ලූණු ටිකක් විතර දාන්න. උම්බලකඩත් කුඩාවට තලාගෙන එකතු කරගන්න.

ඉන්පසු නෑබිලියකට දමා පොල්කටු හැන්දෙන් හොඳින් පොඩි කර ගන්න. ඉන් පසුව මේකට පොල්කිරි ටික එකතුකරන්න දෙහි ඇඹුල් අවශ්‍ය තරමට මිරිකන්න රස අනුව ඔන්න දැන් වැඬේ ඉවරයි උදේ ආහාරයට ගත හැකියි. ලේසියි, පාහසුයි, වියදම අඩුයි නේද ? ඔබට ගැස්ට‍්‍රයිටිස් තත්වය ගොඩක්ම වැඩියි නම් කිතුල් හකුරු එක්කරගන්නත් පුළුවන් එහෙ නම් කාල බලලා රසගුණ අගුණ කියන්න..

මේ වටිනා ලිපිය තවත් කෙනෙක්ට බලන්න පහතින් share කරන්න

Check Also

ඕනෑම සමාජ රෝගයක් සමනය කරන දේශීය වෙදකමේ හාස්කම් මෙන්න

දේශීය වෙදකමෙන් සුව කළ නොහැකි රෝගයක්‌ මේ යෑයි නම් කළ නොහැක. එසේ නම් මිනිස්‌ සිරුරට …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!